REGULAMIN

 

Warszawski Wielki Rok

 

  1. Obserwujemy na obszarze miasta Warszawa - granice wyznacza mapa Google. (Czyli bawimy się bez Falent, Konstancina, Łomianek itp). Obowiązuje tzw. Prawo Nogi Doroty - obserwator znajdujący się w granicach miasta może zaliczyć gatunek widziany poza jego granicami.
  2. Uczestnik ZOBOWIĄZUJE się wprowadzać przynajmniej pierwszą obserwację gatunku do kartoteki ornitho.pl.
  3. Aby wziąć udział w WWR należy poprzez zakładkę ZALOGUJ potwierdzić swoje konto w Ornitho, po czym zostaniemy ponownie przeniesieni automatycznie na stronę warszawa.wielkirok.pl, do narzędzia pozwalającego założyć drużynę (preferowana nazwa to imię i nazwisko uczestnika) i formalnie zgłosić się do WWR.
  4. Uczestnicy biorą udział w Warszawskim Wielkim Roku pod swoim pełnym i jawnym imieniem i nazwiskiem. Dane te będą wyświetlane na stronie warszawa.wielkirok.pl, nawet jeśli w systemie ornitho.pl użytkownik zaznaczył, że chce być anonimowy.
  5. Liczymy, że WWR pozwoli zebrać cenne informacje dot. warszawskiej przyrody, dlatego namawiamy na wprowadzanie jak największej liczby obserwacji, w tym tzw. pełnych list.
  6. Gatunki rzadziej spotykane prosimy udokumentować fotografią. Fotografie można dodać bezpośrednio w Orniho lub w grupie WWR na Facebook.
  7. Spory i wątpliwości rozstrzygają moderatorzy.
  8. Uznajemy obserwacje ptaków z kategoriami A, B i C (to wyklucza karolinkę z Łazienek). Oto kompletna lista dozwolnych gatunków.
  9. Do listy dodajemy WYŁĄCZNIE gatunki oznaczone przez nas samych (na podstawie głosu czy cech diagnostycznych). Dopuszcza się sytuację, kiedy osoba bardziej doświadczona wskaże nam te cechy podczas obserwacji - ale musimy je zobaczyć/usłyszeć.
  10. Prosimy o przestrzeganie zasad etyki. Cel nie uświęca środków jak ujął to kiedyś dr Marek Keller. Nie wabimy ptaków w okresie lęgowym. Kierujemy się wyczuciem i zdrowym rozsądkiem. Nie wskazujemy dokładnego miejsca obserwacji gatunków wrażliwych i cennych (szczególnie w przypadku wykrycia lęgu).
  11. W terenie najlepiej sprawdza się aplikacja Naturalist, w wersji na Android lub iPhone.
  12. Organizator i nadzór techniczny projektu: Fundacja Psubraty. Wsparcie (Ornitho): Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.